Pasūtījumiem virs 10 eur piegāde tikai 0.99 eur

Autokrēsliņi un ratiņi

Nu jau vairāk kā 7 gadus muki.lv dara, ko var, lai izstāstītu, kādēļ, izvēloties autokrēsliņu ir vērts apdomāt, vai ir pienācis īstais brīdis bērnu vērst ar skatu uz priekšu. Jo mazam bērnam automašīnā braukt atmuguriski ir 5 reizes drošāk.    Zviedrija ir numur viens valsts pasaulē attiecībā uz satiksmes drošību. Un par bērniem viņi rūpējas jo īpaši un ir pētījuši autosēdeklīšu jautājumu jau vairāk kā 40 gadus atpakaļ, līdz ar ko jau kopš 1965. gada Zviedrijas likumdošanā ir iestrādātas rekomendācijas bērniem autosēdeklītī atrasties pretēji braukšanas virzienam līdz 4 gadu (!) vecumam un ilgāk (minimāli līdz 3 gadu vecumam un 18 kg svaram). Šī rekomendācija nav vien jokains ieraksts kaut kur ceļu satiksmes noteikumos, bet tiek īstenots dzīvē un ir retums, kad Zviedrijā redzami bērni, jaunāki par 3 gadiem, braucot ar skatu braukšanas virzienā. Tieši tādēļ Zviedrija ir sasniegusi neticamus rezultātus bērnu (ne)mirstībā autonegadījumos līdz 6 gadu vecumam. Šie rezultāti nepaliek nepamanīti un burtiski tik tikko arī ASV ir mainījuši savas rekomendācijas - tagad bērniem līdz 2 gadu vecumam ir ieteicams atrasties autosēdeklītī ar muguriņu braukšanas virzienā. Šim paraugam pamazām seko arī citas Skandināvijas valstis. Jo Zviedrijā veiktajos pētījumos ir pierādīts, ka braukt ar skatu pretēji braukšanas virzienam ir DAUDZ drošāk - Lasīt vairāk >
Nu jau vairāk kā 7 gadus muki.lv dara, ko var, lai izstāstītu, kādēļ, izvēloties autokrēsliņu ir vērts apdomāt, vai ir pienācis īstais brīdis bērnu vērst ar skatu uz priekšu. Jo mazam bērnam automašīnā braukt atmuguriski ir 5 reizes drošāk
 
Zviedrija ir numur viens valsts pasaulē attiecībā uz satiksmes drošību. Un par bērniem viņi rūpējas jo īpaši un ir pētījuši autosēdeklīšu jautājumu jau vairāk kā 40 gadus atpakaļ, līdz ar ko jau kopš 1965. gada Zviedrijas likumdošanā ir iestrādātas rekomendācijas bērniem autosēdeklītī atrasties pretēji braukšanas virzienam līdz 4 gadu (!) vecumam un ilgāk (minimāli līdz 3 gadu vecumam un 18 kg svaram). Šī rekomendācija nav vien jokains ieraksts kaut kur ceļu satiksmes noteikumos, bet tiek īstenots dzīvē un ir retums, kad Zviedrijā redzami bērni, jaunāki par 3 gadiem, braucot ar skatu braukšanas virzienā. Tieši tādēļ Zviedrija ir sasniegusi neticamus rezultātus bērnu (ne)mirstībā autonegadījumos līdz 6 gadu vecumam. Šie rezultāti nepaliek nepamanīti un burtiski tik tikko arī ASV ir mainījuši savas rekomendācijas - tagad bērniem līdz 2 gadu vecumam ir ieteicams atrasties autosēdeklītī ar muguriņu braukšanas virzienā. Šim paraugam pamazām seko arī citas Skandināvijas valstis. Jo Zviedrijā veiktajos pētījumos ir pierādīts, ka braukt ar skatu pretēji braukšanas virzienam ir DAUDZ drošāk - ja 100 negadījumos 92 bērni, kas sēdējuši atmuguriski, netiek nopietni savainoti un paliek dzīvi, tad sēdeklīšos ar skatu braukšanas virzienā tikai 60 mazuļi var laimīgi izdzīvot un neiegūt smagas traumas. Starpība ir GRAUJOŠA!
Galvenais stāsts ir par to, ka traumēts tiek mugurkauls, kakls un galva, jo bērna galvas proporcija pret ķermeni ir pavisam savādāka kā pieaugušajam un muskulatūra nav pietiekami attīstīta, lai to turētu, ja notiek bremzēšana vai frontāls trieciens (80% avāriju ir ar frontālu triecienu). Neticami, bet fakts - pieaugušā galvas masa ir apmēram 9% no ķermeņa svara, kamēr mazuļiem 8-9 mēnešu vecumā vairāk kā 25%. Un mugurkauliņš vēl ir mīksts un nepārkaļķojies - līdz 3 gadu vecumam tas faktiski ir skrimšļu mīkstumā un pavisam apkaļķojas tikai līdz pubertātes vecumam. Tāpēc traumas, pat nelielas sadursmes gadījumā, ir daudz nopietnākas kā pieaugušajiem. Un bērns var ciest pat tad, ja nekāda sadursme nav notikusi, jo šoferis ir paspējis nobremzēt, bet bērnam bremzēšanas treiciena rezultātā var satraumēties spranda un būt nopietni smadzeņu bojājumi. Visbīstamākā ir 1. krēslu grupa - tas tamdēļ, ka krēslā bērns ir iesprādzēts ar siksnām un kārtīgi nostiprināts, bet galva un kakls var brīvi kustēties - attiecīgi bremzējot vai frontālas sadursmes brīdī bērna ķermenis ir fiksēts krēslā, bet smagā galva lido uz priekšu ar milzīgu spēku, ko netur vājais kakliņš un tiek gūtas traumas, kā rezultātā bērns var kļūt par invalīdu vai iet bojā. Un tieši tādēļ, ka sekas var būt ļoti traģiskas, mēs vēlamies darīt kaut ko lietas labā un esam sagatavojuši krēslu piedāvājumu pēc maksimāli drošākās programmas.
 
 

 

Vispirms ir jāzina, ka Latvijā, saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem, sēdeklītis vai paliktnis bērnam nepieciešams no dzimšanas līdz 150 cm augumam. Tas tādēļ, ka pie mums pārsvarā tiek lietotas Eiropas tirgum paredzētās automašīnas, kurās drošības jostas un gaisa spilveni paredzēti braucējiem, kas nav mazāki par šo augumu, tādēļ par bērniem jāparūpējas papildus.

Tā kā mazulis pirmajos dzīves gados aug ļoti strauji, tad arī sēdeklīši tiek iedalīti vismaz 3 dažādos izmēros jeb grupās, kas atbilst bērniņa svaram vai garumam. Eiropas Savienībā šobrīd spēkā ir divi paralēli autokrēsliņu sertifikācijas standarti: jau ilgstoši spēkā esošais R44/04 standarts paredz sēdeklīša atbilstību pēc svara un paralēli spēkā ir arī jaunais normatīvs i-Size (R129), kurā ņemts vērā bērna augums, bet svaram un vecumam ir tikai rekomendējoša nozīme.

Atbilstoši vecajai sertifikācijai, jaundzimušam mazulim būs piemērots 0., 0+ vai 0/1. grupas sēdeklītis, bet vadoties pēc jaunās sertifikācijas atsevišķi iedalītu grupu vairs nav, tādēļ jāraugās pēc sēdeklīša, kas sertificēts lietošanai no dzimšanas.

Jaunais standarts arī nosaka, ka bērniņš vismaz līdz 15 mēnešu vecumam obligāti jāpārvadā ar skatu pretēji braukšanas virzienam, jo ir pierādīts, ka bērna pārvadāšana ar skatu atpakaļ tikai līdz 9-12 mēnešu vecumam, kā tas bijis līdz šim, nav pietiekami droša. Šobrīd speciālisti rekomendē saglabāt atmugurisku pārvadāšanas pozīciju maksimāli ilgi – līdz 3 gadiem un ilgāk, jo pētījumi un statistikas dati rāda, ka tas ir vismaz 5x drošāk. Tādēļ saskaņā ar jaunās i-Size sertfikācijas prasībām visbiežāk tiek sertificēti autosēdeklīši, kas piemēroti bērnam no dzimšanas līdz 105 cm jeb aptuveni 4 gadu vecumam. Tā nu iegādājoties sēdeklīti vispirms ir jāizlemj, kādu krēsliņu vēlaties – mazuļa pirmajam dzīves gadiņam vai ilgākam laika sprīdim - katram savas priekšrocības.

 
Mums tālredzīgāka šķiet doma par sēdeklīti, kas mazulim der no dzimšanas līdz 18 kg (ir daži pat līdz 25 kg) svaram (tā saucamie ERF krēsliņi - Extended Rear-facing). Tas nozīmē, ka bērns varēs krēsliņā braukt atmuguriski līdz 4 (vai attiecīgi 7) gadu vecumam. Šeit pieliekam visvairāk pūļu, lai nodoršinātu piedāvājumu, jo Latvijā šādi autosēdeklīši ir pieejami ļoti reti un pārsvarā vienkārši iemaldījušies starp citiem daudz populārākiem sēdeklīšiem pie pārdevējiem, kuri maz varēs pakonsultēt par šiem krēsliņiem - mēs gribam tos mērķtiecīgi popularizēt un piedāvāt, zinot, par ko mēs runājam :) Tā ka šajā kategorijā audzējam kompetenci fokusēti! :) Un mēģinām nodrošināt visplašāko piedāvājumu, lai ikviens varētu atrast savu iespēju braukt atmuguriski pēc iespējas ilgi. Protams, mums nav gluži visu atmuguriski braucamo sēdeklīšu, jo (paldies Dievam!) tie kļūst arvien populārāki - taču mēs regulāri apmeklējam Eiropas vadošās autodrošības izstādes un sekojam jaunumiem šajā nozarē, tādēļ varēsim pakonsultēt arī par sēdeklīšiem, kas nav mūsu sortimentā un paskaidrot, kādeļ tas vai cits krēsliņš nav atrodams mūsu autosēdeklīšu plauktā. 
 
Pēc tam (tas ir ne ātrāk kā 4 gadu vecumā) bērnam būtu jāiegādājas tā saucamais "high-back booster seat", kas ir paliktnis ar atzveltnīti (arī krietni drošāks kā vienkārši paliktnis) un jāturpina ceļot tajā līdz vismaz 36 kg svaram, kas ir jau krietni skolas gadi (apmēram 12 g.v.). 

Par īstiem ERF sēdeklīšiem uzskatāmi tādi, kuri vismaz līdz 18 kg svaram un/vai 105 cm ļauj braukt atmuguriski. Turklāt mēs savā sortimentā izraugāmies TIKAI tos sēdeklīšus, kas patiešām šādu iespēju ļauj realitātē, nevis tikai teorētiski, jo līdz ar augošo atmuguriskās braukšanas popularitāti un iSize standarta ieviešanu, tirgū tiešām parādījušies ļoti daudz autosēdekļi, kas, lai arī sertificēti līdz 18 kg vai 105 cm atmuguriski, realitātē tik ilgi atmuguriski nav lietojami. Tādēļ, ja vēlaties savu bērniņu ilgāk pārvadāt atmuguriski, izvēloties sēdeklīti, noteikti apkopojiet atsauksmes, vai tas tiešām ļaus bērniņu līdz vismaz 3 gadu vecumam atmuguriski arī vizināt. Vairāk par bērnu drošību automašīnā un sēdeklīšiem lasiet blogā.
 
Atlasīti 145 no 145